Öğrencilerimiz YÖKAK'ın Kalite Elçisi Eğitim Programı’na Katıldı

22 Mayıs 2023 Pazartesi

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Öğrenci Komisyonu tarafından, yükseköğretimde kalite güvencesi süreçlerine öğrenci katılımını artırmak ve kalite kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla çevrim içi olarak Kalite Elçisi Eğitim Programı (KEP'23) düzenlendi. Program, çeşitli kurumlardan gelen yükseköğretim öğrencilerinin başvurusuna açık olup yoğun talep nedeniyle dört farklı tarihte (09-10 Mayıs, 15-16 Mayıs, 17-18 Mayıs, 22-23 Mayıs) gerçekleştirildi.

Eğitim programı kapsamında yapılan eğitimlerin ilk gününde katılımcılar, "YÖKAK ve Öğrenci Komisyonu ile Tanışalım", "Neden Kalite?", "Öğrenciler Yükseköğretim Kalite Çalışmalarına Nasıl Katılabilir?", "Kavramsal Bilgilendirme" konuları hakkında bilgilendirildi. İkinci gün ise "YÖKAK Dereceli Değerlendirme Anahtarının Tanıtımı", "KİDR'i Tanıyalım", "YÖKAK Değerlendiricisi Öğrenciler Deneyimlerini Paylaşıyor" konuları ele alındı. İlk günün sonunda öğrencilere kazanımlarını tespit etmek amacıyla ödev verildi ve ikinci gün sonunda çevrim içi "Kalite Elçisi Değerlendirme Sınavı" yapıldı. Eğitimler, geri bildirimlerin toplanması ve genel değerlendirmenin yapılmasıyla tamamlandı.

Eğitim programında Üniversitemizin Kalite Topluluğu üyeleri Ebrar Şağban, Mervenaz Binan, Hazel Ataşcı ve Talha Oğuzhan Yılmaz katılımcı olarak yer aldı. Dördüncü ve son eğitimde ise Üniversitemizin Kalite Topluluğu üyesi olan Ezgi Ayar akran öğretici görevini üstlendi.