Kalite Öğrenci Toplulukları Zirvesi’ne (KATO’22) Katıldık

06 Haziran 2022 Pazartesi

YÖKAK Öğrenci Komisyonu tarafından Ege Üniversitesi ev sahipliğinde 03-05 Haziran 2022 tarihleri arasında üç gün boyunca süren Kalite Öğrenci Toplulukları Zirvesi (KATO'22) gerçekleştirildi. Zirveye üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı yüksek lisans öğrencisi ve Kalite Topluluğu Başkanı Ezgi Ayar ile Türk Dili ve Edebiyatı bölümü lisans son sınıf öğrencisi topluluk üyesi Hilal Yıldız katılım sağladı.

Farklı yükseköğretim kurumlarından kalite topluluğu üyelerinin katılım sağladığı programın birinci gününde; Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan, YÖKAK Öğrenci Komisyonu Akademik Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Gonca Uludağ ve YÖKAK Öğrenci Komisyon Başkanı Mehmet Bora'nın açış konuşmalarının ardından davetli konuşmacılar Prof. Dr. Birol Akgün “Küresel Dönüşüm Kavşağında Türkiye İçin Gelecek Persfektifi” konulu sunumunu ve Prof Dr. Mustafa Yavuz “Yükseköğretimde Yaratıcılık ve Yenilikçilik” adlı sunumunu gerçekleştirdi. İlk gün programı YÖKAK Öğrenci Komisyon Başkanı Mehmet Bora ile YÖKAK Öğrenci Komisyonu Akademik Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Gonca Uludağ’ın “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sistemi ve Öğrenci Katılımı” adlı sunumları ile tamamlandı.

Zirvenin ikinci gününde; öğrenci kalite toplulukları paralel oturumlar şeklinde kendi üniversitelerinde yaptıkları topluluk çalışmaları ile ilgili bilgilendirici sunumlar yaptılar. Sunumların ardından Ege Üniversitesinin “Akredite Bir Üniversitenin Deneyimleri” adlı paneli düzenlendi. Panelden sonra farklı topluluk üyelerinin birbirleriyle etkileşimlerinin sağlanması amacıyla grup çalışmaları ve network kokteyli gerçekleştirildi.

Programın son günü; “Kalite Çalışmalarının Ödüllendirilmesi” adlı plaket töreni ve genel değerlendirme ile sonlandırıldı. Programın bitiminde Meryem Ana Kilisesi ve Efes Antik Kenti’ne gezi düzenlendi.